Geniş Alan Ağı

Türk Telekom'un gelişen bilişim alanındaki yeniliklere ayak uydurmaya başlaması ve digital santrallerin hızla telekom ağının içinde yer almaya başlaması eskiden hayal bile edemeyeceğimiz hızlara ulaşmamıza olanak tanıdı.

Geniş Alan Ağlarında standartlaşmış IP protokolunun ardından çıkan ve standartlaşan voip (Voice Over Ip ) ses ve görüntü trafiğinin de mevcut hatlar üzerinden geçmesine olanak tanımaktadır.

Geniş Alan Ağlarının birleştirilmesi ile online çalışma ortamları oluşturulmakta veya eş zamanlı olarak farklı bölgelerdeki kullanıcılarla iletişim kurulabilmektedir. Ses aktarımları ile farklı yerlerdeki şubeleriniz ile telefon görüşmesi yapılabilmektedir. Bu işlem için sadece telefon santralinizden hat almanız yeterlidir ve bu görüşme normal telefon görüşmelerinizdeki ses kalitesi ile aynıdır. Ayrıca bu hatlar genellikle veri transferi için kurulduğundan ek maliyet yok denecek kadar azdır. Mevcut hatlarınızdan yapabileceğiniz video konferanslar ile toplantı ortamlarınızı büronuza taşıyabilirsiniz. Böylece ulaşım zorluğu ve zaman kaybından kurtulabilirsiniz. Kurulan data hatları genellikle günün belli saatlerinde veya haftanın belli günlerinde yoğunluğu arttığı için diğer daha az kullanılan zamanlarda toplantılarınızı sanal ortamda online ve gerçek görüntü hareketine yakın yapabilirsiniz. Internet çözümleri ile ağınızı yüksek ve sabit maliyetlerle internete taşıyabilirsiniz. Telekom’un bu ağlara verdiği önem yüksek olduğu için hat kopmaları ve kayıplar aylık toplam 2 saati (Gün içerisinde 5 ila 10 dakika kopmaların toplamı) geçmemektedir. Ayrıca ağınızdan internet yayını yapıyor veya daha güvenli bir internet arıyorsanız geniş alan çözümlerine sizin de ihtiyacınız var demektir.