Anti Virus

Her geçen gün büyümekte olan internetin ulaşılabilirliği, çeşitliliği, alternatifliliğinin artması, kurumların internet üzerinden ticaret yapmaya daha fazla önem vermeye başlaması, beraberinde internete bağımlılığın biraz daha artmasına ve internette daha fazla bağlı kalınmasına neden olmakta bu da virüs riskini daha fazla arttırmaktadır.

Virüs problemlerinin önüne geçmek için terminali korumak yerine tüm ağı koruyacak çözümler tercih edilmelidir. Tek noktadan kontrollü antivirüs korumaları ile tüm ağdaki terminaller kontrol altına alınabilmektedir. En önemlisi internetten yapılan virüs güncellemesini sunucu almakta ve bu güncellemeyi 30 dakika gibi kısa bir sürede kendisine bağlı tüm antivirüs terminallerine yaymaktadır. Başka bir getirisi, büyük ağlarda tüm kullanıcıların internetten güncelleme istemesi, internet üzerinde gereksiz yoğun bir trafik yaratır. Bugün en sıradan güncelleme dosyası 3,5 MB’tır. Tüm terminaller güncelleme istediğinde, her terminal için bu dosya tekrar indirilmek zorundadır. Diğer bir özelliği ise yerel ağda 2 terminal birbirinden dosya istediğinde her iki terminal aynı ise birbirleri arasında virüs kontrolü yapılmaz, eğer terminal yerel koruma yapıyor ise aynı dosya gönderen ve alan her iki terminalde de virüs kontrolü yapılır. Aynı zamanda bu da ağda ciddi bir trafik yaratır. Tek noktadan kontrollü antivirüs yazılımlarında istenilen terminalde virüs kontrolü yapılmakta, sunucuda geçmişe dönük rastlanılan virüslerin log’u tutulmakta, antivirüs güvenlik seviyesi firmanın her noktasına eşit olarak uygulanmakta ve otomatik virüs tarama, manuel virüs tarama, güvenlik politikası, kurallar gibi yapılabilecek işlemlerin hepsi tek bir noktadan ayarlanabilmektedir.

Virüse karşı hazırlıklı olmanın en iyi yolu her terminali güncel tutmaktır. Virüs güncellemesi yapılmamış olan terminal tüm ağınızı tehdit etmeye devam edecektir.