Altyapı

Ağ yapılarının hızla genişlemesi, bulunduğu ortamdan en alt düzeyde etkilenmesi, data çalınma riskinin az olması ve en önemlisi kablo ağları ile az maliyetlerle yüksek hızlara ulaşılması kablo ağlara olan güveni daha fazla artırmaktadır.

Kablo ağlarda yapılacak doğru ve uygun topoloji kullanıldığında data trafiği ihtiyaçlar doğrultusunda genişletildiğinde veya doğru donanımlar kullanıldığında yoğunluk uçlara doğru dağıtılabilmektedir. Yapısal kablolama dünya standartlarında yapıldığında ve kullanma kriterleri göz önünde tutularak trafiğe göre hesaplandığında ve kablonun geçtiği ortama göre kablo türü kullanıldığında, ağ yapılarında giriş seviyesindeki donanımlar kullanılarak dahi verimli ağlar oluşturulabilinmektedir. Kampüs içi ağlarda veya uzun mesafede 1 gbit veri hızında fiber optik bağlantıların halen alternatif bir teknolojisi yoktur.

Tüm bu konular ve kriterler göz önünde bulunduğunda ve önümüzdeki yıllarda kablo ağların popülaritesinin uzun bir süre daha devam edeceği düşünüldüğünde, üzerinde ne kadar titizlikle durulması gerektiği daha iyi anlaşılacaktır.